– 600 g caise din compot/proaspete, fără sâmburi, fierte în 150 ml apă cu 125 g zahăr, 125 g gris, 800 ml lapte, 1 ou, 2 linguri zahăr vanilat, 1 linguriță esență de vanilie, 1linguriță scorțișoară măcinată, 50 g nucă, 2 linguri unt/margarină; pt. sos de ciocolată- 100 g ciocolată cu lapte, 100 ml lapte, 25 g unt nesărat; pt. servit gem de caise și sos de ciocolată
Prăjim nucile și tăiem mărunt. Scurgem bine caisele. Fierbem laptele cu zahărul vanilat și scorțișoara. Când clocotește turnăm grisul și amestecăm continuu până se îngroașă. Stingem focul, amestecăm cu 1 lingură de margarină și răcim. Amestecăm cu gălbenușul și esența de vanilie. Batem albușul spumă tare și-l încorporăm în gris.
Ungem un vas termorezistent cu margarină, așezăm un strat de gris, deasupra caise.

Presărăm nucă. Repetăm operația și deasupra presărăm bucățele de margarină.

Punem în cuptorul preîncălzit, la foc mediu, aprox. 25 min., până se rumenește. Scoatem din cuptor și ungem deasupra cu gem de caise.

Răcorim și punem în frigider până se răcește complet. Preparăm sosul de ciocolată. Încălzim laptele, adăugăm untul, ciocolata ruptă bucățele și amestecăm până se dizolvă. Porționăm și servim cu sos de ciocolată.

Poftă bună! (dacă v-a plăcut lăsați comentariu)